30 Mayıs 2014 Cuma

Mac Os X Firmware Sifre Koymak

Apple, Mac kullanıcılarının güvenlik riskini minimuma indirmek için sunduğu güvenlik özelliklerinden biriside Firmware 'e (EFI - Extendible Firmware Interface) şifre koymaktır. Bu özellik ile gelişmiş güvenlik özelliklerinden birini aktif etmiş oluyoruz. Diğer özelliklerden biriside daha önceki yazımda belirttiğim FileVault ile Disk şifrelemeydi. Firmare'e şifre koymak ile Mac'imizi single user mode, Target Disk mode ve Harici boot volume ile kontrolünüz dışında boot edilmesini engellemiş oluruz, ayrıca Güvenli modta PRAM/NVRAM resetlemeyide aynı şekilde kontrolünüz dışında yapılmasını engellemiş olur. 

Not: Verdiğiniz şifreyi güvenli bir yerde saklamayı unutmayın (Keepass vb). Unutmanız halinde EFI şifreyi kaldırmak için Apple Store 'a gitmeniz gerekecek :) 

Firmware 'e şifre koymak için yapılması gerekenler
  • Mac'i yeniden başlatın ve Recovery Mode'ta açılana kadar Command +R tuşlarına basılı kalın.
  • Os X Utilities penceresi çıkacak bu pencerede Utilities'e ardında Firmware Password Utility tıklıyoruz 

  • Ardından açılan pencerede Turn on Firmware Password 'e tıklıyoruz

  • Çıkan penceredeki kutucuklara vermek istediğimiz şifreyi giriyoruz ve Set Password diyoruz. (Şifrenizi Güvenli bir yerde not etmeyi unutmayın) 


  • Şifre tanımlamasını yaptıktan sonra çıkan pencerede Quit Firmware Pasword Utility deyip Mac'i restart ediyoruz.

Bu adımlardan sonra EFI password tanımlanmış oldu, Güvenli Mode, Recovery Mode ya da Single mode 'a girmediğiniz sürece size bu şifreyi sormayacaktır. Yani standart bir açılışta bu şifre ile hiç işiniz olmayacak.0 yorum: