27 Nisan 2011 Çarşamba

BTK (Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu) Tarafından yayınlanan içerikte ve domain kullanımına yasaklanan kelimelerin listesini aşağıdaki linkten indirebilirsiniz.
Maalesef Özgürlüğümüzü sanal alemde de kısıtlamaya çalışanların oluşturduğu saçma bir liste. 22 ağustos'u hep beraber iple çekiyoruz. şuana kadar 60.000 site bu ve benzer kelimelerden dolayı kapatılmış durumda. Büyüyen gelişen Türkiye'nin ne kadar geliştiğini büyüdüğünü bu şekilde ispat ediyorlar. Bu kısıtlamayı aşmaya çalıştığınızda ise DUR arkadaş deyip sen aşmaya çalıştın hadi mahkemeye suç işledin diyecekler.
serbestcagrisim.com sitesinde Ömer Barlas hocam çok güzel bir yazı yazmış http://goo.gl/r6KZn sitede çok güzel bir noktaya değinmiş ömer hocam

Tarifelerin ne olduğu çok önemli değil, önemli olan devletin hiç bir sorumluluğu olmamasına rağmen böyle bir uygulamaya gitmiş olması. Benim de oğlum var, eğer oğlumu dövsem, hırpalasam, kötü davransam devlet tepeme binmekte haklı derim, ama ne olursa olsun devletin benim oğlumu nasıl yetiştireceğime karışmaya hakkı yok.
Kesinlikle katılıyorum ömer hocama ve umutsuzca daha ileri gitmemeleri ve bu yasaklamaları kaldırmalarını bekliyorum.

Evet bu kadar yasaklamalardan kelimeden bahsettik peki nedir o kelimeler aşağıdaki linkten indirebilir bakabilirsiniz o kelimelere. Yasaklamadaki kelimeleri oluşturan kişilerin hayal gücü baya genişmiş. Kendilerinide buradan Hayal güçlerinden dolayı tebrik ediyorum.

https://rapidshare.com/files/459496568/54049096-Alan-Adae_-Yasaklarae_.pdf

Ek Not:


Kelimeler yasak için değil uyarı için bildirilmiş

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), bir kısım sakıncalı kelime gruplarıyla ilgili bir yasaklamanın söz konusu olmadığını, hosting hizmeti yapmakta olan yer sağlayıcılara bilgi amaçlı olarak bildirildiğini açıkladı.

BTK'dan yapılan yazılı açıklamada, Telekomünikasyon Başkanlığına, bazı alan adları ve içerikleri konusunda vatandaşlardan yoğun şikayet geldiği ve bu kelimelere içeriklerinde yer veren alan adlarıyla ilgili tedbir alınmasının talep edildiği bildirildi.

Bu içerikleri barındıran internet sitelerinin 5651 sayılı yasanın 8. maddesinde yer verilen katalog suçlar ile ilgisi kapsamında yetkililerce gözden geçirilmesi ve suça aracılık edilmemesi amacına matuf olarak kendileri tarafından gerçekleştirilen bildirimden ibaret olduğu belirtilen açıklamada şu ifadelere yer verildi: ''5651 sayılı yasa kapsamında yer sağlayıcılara 1 numaralı anahtar kelime grubunun geçtiği alan adlarının barındırılmaması, 2 numaralı anahtar kelime grubunun alan adından ve 3 numaralı anahtar kelime grubunun ise içerikten kontrol edilerek gerekli önlemlerin alınması amacıyla gerçekleştirilen bildirimden ibarettir. Bu sözcüklerle ilgili yasaklama söz konusu olmayıp, yer sağlayıcıların katalog suçlardan birini işleyen siteleri tespit etmelerini kolaylaştırmak için sunulmuş anahtar sözcüklerden ibarettir.''

Kaynak: www.bilgicagi.com

0 yorum: