4 Ocak 2010 Pazartesi

Bildiğiniz gibi kurumsal firmalarda sistem yöneticilerinin güzide başbelası sohbet programlarıdır. Bir önceki yazımda gtalk ı nasıl engelleyebileceğimizi anlatmıştım. Şimdide sohbet programların başında gelen Msn messenger nasıl engelleyebileceğimizi anlatmaya çalışacağım. Peki neden engelliyoruz? Gerek iş verimliliğini düşürme, gerek dosya paylaşımı gerekse msn üzerinden yayılan visüsler. Her şekilde başbelası olabiliyor.

Msn Messenger Port ve servis olarak aşağıda belirttiklerimi kullanıyor. Öncelikle bunları Firewalldan engelliyoruz

tcp 1863
tcp 901
tcp-udp 6891-6900
windows messenger service

Daha sonra Messenger HTTP (80) portu yardımı ile açılacaktır bunuda Http Policy veya Url Filtering yardımı ile aşağıdaki adresleri yazarak engelliyoruz, aynı zamanda aşağıdaki filtrelemeleri yaptığınızda Web Messengerda kullanılamayacaktır.

*edge.hotmail
*messenger.services.live.com
*geo.messenger.services.live.com
*gateway.messenger*
*gateway.messenger.hotmail.com
*messenger*
*messenger.hotmail.com
*webmessenger.msn.com

Bunları yaptıysanız artık msn messenger açılmayacaktır. Fakat bukadarla bitmiyor :=) bi önceki gtalk engelleme yazımda da belirttiğim gibi bizler engelledikçe bilgisayardan anlamayan (sözde) userlarımız yeni yollar buluyorlar. Bizlerin işide o buldukları veya bulacakları yolları onlardan önce bulmak veya bulmuşlarsa tespit edip engellemek :=)
Aşağıda yazdığım sitelerde web üzerinden Msn Messenger yahoo vb sohbet programlarını açmak için kullanılan siteler. Bunlarıda engellediğiniz zaman herhangi bir sorun kalmayacaktır.

*.communicationtube.net
*.ebuddy.com
*.imhaha.com
*.imunitive.com
*.koolim.com
*.mabber.com
*.meboo.*
*.messengerfx.com
*.msn2go.com
*.mymsn.*
*.snimmer.com
*.express.instan-t.com
*.iloveim.com

ek olarak Application Control kategorisi var ise Hotmail.Web.Messenger ve MSN.Web.Messenger ı da blocklamanız gerekebilir.

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere....

1 yorum:

Anonim dedi ki...

Microsoft live hizmetine geçtikten sonra bu yöntem işe yarıyor mu. Benim denemelerimde işe yaramadı. Hotmail adresinden messenger rahatlıkla açılabiliyor. Bildiğim yöntemlerde bu sorunu çözemedim. Bu konuyu da dikkate alarak yazınızı güncellemeniz mümkün mü?