29 Eylül 2007 Cumartesi

Linux İşletim Sistemlerinde Yardım…

Linux’un geliştiricileri üzerinde çalışabilen programların dökümanlaştırılmasını da yapmışlar. İnternet’te ve işletim sistemi içinde Linux’un iyi bir şekilde öğrenilmesine yetecek kadar doküman ve yardım sayfaları var, bu dökümanlara ulaşabilmek için kullanılan man ve info komutları hakkında bilgi vermeye çalışacam. Bu komutlar sayesinde herhangi bir bir programın neye yaradığını , nasıl kullanılabilneceği ve özel komutlarını nasıl kullanabileceğimizi görebiliriz.

Merhaba, man komutu ile ilgili genel bilgi vermiştim şimdide biraz teknik olarak inceleyelim, öncellikle man dosyaları /usr/man veya /usr/share/man dizinleri altında bulunur tabiki farklı dağıtımlarda farklı yerlerde de olabilir genelde böyledir. Bu dizine bakıldığı zaman 9 adet man dosyası olduğunu görebilirsiniz ve bu dosyaları tıklayarak veya farklı komutlarla açamassınız sadece ve sadece terminalden yazılacak man komutu ile açılır. Genel teknik bilgi verdikten sonra nasıl kullanılır hakkındada bilgi verelim.

Öncellikle bir teminal açarız ve karşımıza [email protected] satırı çıkar buraya [ man + komut adı yazılır ] örnek olarak herkes yapabilir mesela useradd komutunu deneyelim nasıl kullanıldığını veya ne olduğunu bilimiyoruz diyelim hemen teminal i açarız man useradd ve enter ve man dosyaları açılmış vaziyette karşımızda ve sayfaları incelerseniz ne işe yaradığı nasıl kullanılabilindiği hakkında bilgilere ulaşabilirsiniz alt tarafa yüklediğim resimde görüldüğü gibi.

detaylarını kullandıkça öğrenirsiniz.

0 yorum: