29 Eylül 2007 Cumartesi

Linux Dosya Yapısı

Linux işletim sisteminde dosya ve dizinler hiyerarşik bir yapıya sahiptirler. En üst düzeyde kök dizin ( / ) tabir edilen dizin ve bu dizinin alt dizinlerinden oluşmaktadır, dizinlere belli kurallar dairesinde hiyaraşik bir yapıya sahiptir, kurulacak paketlerin sağlık ve doğru çalışa bilmeleri için bazı dizinler standarlaştırılmıştır. Linux da dosyalara isim verilirken istenilen karakter ler verilebilir sadece * ve ? hariç ve dosyalara en fazla 256 karakter verilebilmektedir ayrıca dosyaların uzantıların bir önemi yok tur yani windowdaki gibi exe,mp3 vs. uzantıların bir önemi yok daha ileride anlatmayı düşündüğüm komutlar arasındaki file komutu ile dosyanın ne dosyası olduğunu görebilirsiniz.Örnek olarak

[[email protected] ]$ file /etc/passwd
/etc/passwd: ASCII text dosyanın text dosyası olduğunu görebilirsiniz.Kök dizini diğer tüm dizin ve dosyaları içeren dizindir.
Yukarıdaki dizinlerin kök dizininin ( / ) bulunduğu disk bölümünde bulunması zorunludur. Standart olarak linux dosya sistemi içersinde yeri bulunan dizinler de mevcuttur.

/home : Kullanıcıla ayrılan dizinlerin bulunduğu yerdir.

/mnt : Gecici olarak sisteme bağlanacak bölümlerin , sisteme bağlanma noktalarının bulunduğu dizindir.

/root : Sistemin en yetkili kullanıcısı olan “root” kullanıcısına ait dizindir.

/tmp : Gecici dosyaların bulunduğu dizindir.

/usr : Paylaşılabilir dosyaların bulunduğu dizindir. Bu dizin içersinde çalışabilir dosyaların bulunduğu dizinlerin yanısıra , dokümanlar ve programların kullandığı dosyalar bulunmaktadır.

/var : Log dosyları , kullanıcıların e-postaları , e-posta kuyruğunda bekliyen e-postalar için geçici dosyalar gibi paylaşılması mümkün olmayan dosyların bulunduğu dizindir.

/proc : Sistem ile ilgili bilgilerin alınabileceği sanal bir dosya sistemidir.

/boot : Dizini sistemi yüklemek için kullanılan LILO için gerekli dosyaların bulunduğu dizindir.

/dev :Dizini sistemde bulunan veya bulunabilecek donanımlara erişmek için kullanılan aygıt dosyalarının bulunduğu dizindir.

/etc :Dizini sistem için özel olan dizin ve dosyların bulunduğu dizindir. Bu dizin içinde sistemde kullanılan konfigürasyon dosyaları bulunur. Ayrıca kullanıcıların tanımlandığı passwd ve shadow dosyaları da bu dizin içersindedir. Bu dizin genel olarak sistem ile ilgili olan tüm konfigürasyon dosyalarını barındıran dizindir.

/lib :Dizini sistemin açılması ve /sbin /bin altında bulunan programların çalışabilemesi için gerekli kütüphane ve modüllerin bulunduğu dizindir.

Dizinler hakkında teknik bilgiler verdikden sonra bu dizinlerde dosya oluşturma, dosya silme, klasör oluşturma silme, taşıma, kopyalama vs. herşekilde müdahaleyi anlatacağım.Tabiki bunları terminalden yapacağız

0 yorum: